Głównie działanie akupunktury opiera się na teorii, że ludzkie ciało posiada własną energię życiową określoną jako bioelektryczność, która w zdrowym ciele przepływa wzdłuż 12 głównych kanałów energetycznych (meridianów) i 8 dodatkowych do wszystkich narządów wewnętrznych.
Jeżeli przepływ energii jest zakłócony, wówczas wywołuje to dolegliwości bólowe oraz schorzenia różnego rodzaju. W odblokowaniu przepływu energii pomaga właśnie akupunktura. Pozwala ona na wzmocnienie odporności oraz aktywuje meridiany, które wiążą powłoki ciała człowieka z wnętrzem jego organizmu i dzięki temu możliwe jest dotarcie do wszystkich narządów. Wkłuwanie jednorazowych igieł ze stali nierdzewnej w punkty na ciele ludzkim zlokalizowane wzdłuż mieridianów przywraca prawidłowy przepływ energii i powoduje zwalczenie przyczyny choroby przez nasz organizm . Punkty te są ściśle powiązane z konkretnymi chorobami, dlatego muszą być precyzyjnie dobrane przez osobę wykonującą zabieg. Po wykonaniu serii zabiegów możliwe jest uzyskanie równowagi w przepływie energii i organizm zaczyna działać z powrotem sprawnie.
Z punktu widzenia nauki stosowanie wkłuć igieł aktywuje krążenie w naczyniach włosowatych. Działa ono wtedy przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Komórki zaczynają pracować intensywniej, uwalniają się toksyny, wolne rodniki a organizm jest przez to pobudzony do walki z dolegliwościami, które szybciej ustępują. Impulsy wywoływane przez nakłucia pobudzają układ współczulny i przywspółczulny, czyli poprzez ośrodkowy układ nerwowy akupunktura oddziałuje na różne narządy wewnętrzne człowieka.
Akupunktura pomaga:
-rwa kulszowa, zapalenie nerwu trójdzielnego i korzonki
-bóle głowy i nerwice niewiadomego pochodzenia
-depresje i stany lękowe
-choroby układu krwionośnego i serca – zaburzenia krążenia, żylaki, miażdżyca, nadciśnienie
-choroby narządów ruchu – dyskopatia, przewlekłe i ostre mięśniobóle, zespół bolesnego barku
-choroby uszu, nosa, gardła i oczu, w tym przewlekłe zapalenie zatok
-choroby układu nerwowego – porażenia nerwów, niedowłady
-choroby narządów wewnętrznych – układu pokarmowego: choroby żołądka, jelit, dwunastnicy, wątroby wrzody; choroby układu oddechowego, w tym zapalenia oskrzeli
© Wszystkie prawa zastrzeżone.